Aralık 2018 kira artış oranı

138
aralık 2018 kira artış oranı
aralık 2018 kira artış oranı

Aralık 2018 kira artış oranı

Aralık 2018 kira artış oranı, ÜFE – TÜFE oranlarının açıklanmasıyla ilân edilecek. Her ayın ilk çeyreğinde TÜİK tarafından açıklanan oranlar, yasal olarak konut kira artışında nasıl bir yükselme olacağını belirliyor.

Kiracı ve mal sahibi arasında yapılan sözleşme tarihine göre, o ayın oranları dikkate alınmak durumunda. Bunun için şu an ÜFE oranları geçerli. 2019 itibariyle kiracıyı korumak adına TÜFE oranları dikkate alınacak.

Aralık 2018 kira artış oranı nedir

ÜFE, yıl boyunca süregelen enflasyon oranlarının oralaması ile elde edilmektedir. Bu da üreticiler bazında nasıl bir gelir gider tablosunun meydana geldiğini tanımlar. Konut sahipleri, yıllık kiraladıkları daireler ve her türlü yaşam alanı için gelecek yılın aynı ayında kira artışına gitmektedir.

Aralık 2018 kira artış oranı”,Bu süreç devlet tarafından yasal bir tabanda gerçekleştiriliyor. Yapılabilecek en yüksek artış oranı, o ayın enflasyon ortalamasına göre hesaplanıyor. Aralık ayı için de geçmiş aylara göre makul bir artış olması ön görülüyor.

Aralık 2018 kira artış oranı Nasıl Hesaplanıyor

Geçtiğimiz EYLÜL ve EKİM ayı boyunca enflasyon yılın en yüksek rakamlarına ulaştı. Kasım ayında piyasalarda kısmî bir rahatlama ve konut kira satış fiyatlarında da azalma gözlendi. Bunun Aralık ÜFE oranına etkisinin nasıl olacağı ise merak konusu.

Aralık 2018 Kira Artış Oranı Ne Kadar?

Aralık 2018 kira artış oranı ne kadar? Kasım 2018’de kira artış oranı en fazla 23,73 olarak belirlenmiştir. Bu da geçerli kiranın 1000 TL olduğu varsayılırsa 1273 TL ye yükselmesi anlamına geliyor. Borçlar Kanunu’nda yer alan yönetmeliğe göre, alıcı ve mal sahibi arasında yapılacak sözleşmeler ve kira sözleşmesindeki yenileme eylemleri ÜFE’ye bağlı.

Buna göre bir önceki ayın artış oranından yüksek bir zam yapmak yasa dışı kabul ediliyor. Aralık ayında sözleşme yapacak tarafların yüzde 23,73’lük oranın üzerine çıkması da mümkün değil.

Aralık 2018 kira artış oranı nasıl hesaplanır?

Aralık 2018 kira artış oranı hesaplamak oldukça basit bir formülle gerçekleştirilebiliyor. Her ay bu oranın değiştiğini de unutmamak gerek. Sözleşme ayınız geldiğinde, TÜİK’in her ayın ilk günlerinde açıkladığı ÜFE oranlarını baz alarak kolayca hesaplama yapabilirsiniz.

Bunun için öncelikle mevcut kira oranının yüzdelik dilimini almak gerekiyor. Alınan bu dilim ile o ayın artış oranı çarpıldığında zam miktarı belirlenmiş oluyor. Mevcut kira bedeline bu zam miktarı eklenerek, yeni dönem kira oranını kolayca saptamış olacaksınız.

Tuzlada yeni konut projeleri İçin; Web  sitemizi  http://tuzlaemlakci.com/ ziyaret edebilir yada 0216 494 0 900 den arayabilirsiniz.